NARODOWE CZYTANIE 2023

W sobotę 9 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Tradycyjnie udaliśmy się do Biblioteki Pedagogicznej KPCEN we Włocławku. Lekturą tegorocznej 12 edycji była powieść „ Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Wspólne czytanie miało miejsce przed budynkiem Biblioteki Pedagogicznej. Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem do epoki, w której żyła E. Orzeszkowa, nawiązywało do tematyki Powstania Styczniowego. Uczestnicy spotkania z podziałem na role czytali wybrane motywy literackie: miłość, praca u podstaw, przyroda, powstanie styczniowe dzieje. Następnie wszyscy wysłuchali interesującego wykładu historyka p. Andrzeja Winiarskiego na temat Powstania Styczniowego we Włocławku. Uczniowie z klasy 8a zaprojektowali i wykonali wiosenną okładkę do książki, upiększoną roślinami z pól, które można było znaleźć w treści książki. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat twórczości E. Orzeszkowej i Powstania Styczniowego, oglądając bogaty księgozbiór Biblioteki Pedagogicznej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarz książki „ Nad Niemnem” wraz z okolicznościowym stemplem.

W Bibliotece Szkolnej społeczność uczniowska zapoznała się z wystawką książek E. Orzeszkowej i informacją na temat Narodowego Czytania. Przeprowadzono również lekcję multimedialną na temat życia i twórczości E. Orzeszkowej. Młodzież klas starszych czytała także na lekcjach j. polskiego wybrane fragmenty powieści. Celem akcji była popularyzacja czytelnictwa a także zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury.

 

Nasza lokalizacja

Nasz adres

Szkoła Podstawowa Nr 23
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

ul. Wyspiańskiego 3, 87-800 Włocławek
fax: +48 54 234 77 10

tel.: +48 54 234 34 99
e-mail: [email protected]
www.sp23.wloclawek.pl
SP23 - Facebook