KŁODAWSKA PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA

Dnia 23 grudnia 2023r. uczniowie klas 2b oraz 3a odbyli niezwykłą podróż do kopalni soli w Kłodawie, gdzie mieli okazję zwiedzać szlak turystyczny, który przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej – wydobywanej w Europie, tylko w tym miejscu. Wrażenie robi fakt, że jest to czynna kopalnia, z której pochodzi sól jadalna oraz drogowa, a roczne wydobycie sięga miliona ton. Wiele emocji wzbudził zjazd klatką w prawdziwym szybie górniczym z prędkością 6 m/s na poziom 600 metrów pod powierzchnię ziemi. Program zwiedzania obejmował prelekcję dotyczącą złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, a także przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników wydobywających sól. Dzieci mogły zobaczyć maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym oraz niesamowite rzeźby z soli. Nie codziennie przebywa się w miejscu, gdzie budulcem podłóg, ścian i sufitów jest sól – dlatego dzieci były pod ogromnym wrażeniem. Ostatnią atrakcją był zakup pamiątek na terenie zwiedzanego obiektu. Oto fotorelacja z podziemnej wyprawy.

Ela Wawrzonkowska

Nasza lokalizacja

Nasz adres

Szkoła Podstawowa Nr 23
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

ul. Wyspiańskiego 3, 87-800 Włocławek
fax: +48 54 234 77 10

tel.: +48 54 234 34 99
e-mail: [email protected]
www.sp23.wloclawek.pl
SP23 - Facebook